Zloženie

Neďaleko pôvabnej Gaderskej doliny, v malebnom kraji v srdci Slovenska, v bezprostrednej blízkosti chýrnych Turčianskych kúpeľov vyviera zo zeme prameň vzácnej minerálnej vody vynikajúcej chuti a kvality.

Má osviežujúcu chuť a blahodarné účinky na celý organizmus. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém, dýchací systém a činnosť obličiek. Môže podporiť pečeňovo-žlčové funkcie. Nahrádza nedostatok minerálov a vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika.

Minerálnu vodu zo zdroja Budiš možno charakterizovať ako:

 1. Prírodnú minerálnu vodu, studenú, hypotonickú, uhličitú hydrogénuhličitanovo-síranovú, sodno- vápenatú.
 2. Prechodný typ nátrium, kalcium-bikarbonátový
 3. Alkalicko-zemitú, uhličitú vodu

Chemické zloženie dáva tejto vode biologické účinky, ktoré možno charakterizovať nasledovne:

 1. Stimulačný účinok na sekréciu žalúdočnej šťavy a neutralizačný účinok žalúdočnej šťavy, znižovaním väzkosti zápalového hlienu sa priaznivo ovplyvňujú dyspepsie, zápaly žlčových ciest a pri inhalačnom použití zápaly dýchacích ciest.
 2. Protizápalový účinok na vnútorné orgány najmä:
  • Močové cesty
  • Tráviace orgány
  • Dýchacie orgány
 3. Protialergický účinok
 4. Znižuje dráždivosť motorických nervov a svalov, spazmus hladkého svalstva, tráviacich, dýchacích a močových orgánov. Pri zvýšenej dráždivosti upravuje mobilitu močových, tráviacich a dýchacích ciest.
 5. Má účinok na vstrebávanie kalcia v našom tele, vďaka čomu ho telo lepšie využije.

Minerálna voda Budiš pomáha k optimálnemu doplneniu dennej potreby vápnika v prevencii proti osteoporóze, v poslednom období už závažnému medicínskemu i spoločenskému problému.

Jej priaznivý účinok možno využiť pri poruchách zažívacieho traktu, pri dyspeptických syndrómoch či pri zvýšenej acidite žalúdočnej šťavy, pri funkčných a zápalových chorobách žlčových ciest, pri chronických zápaloch dýchacích a močových ciest alebo pri alergických ochoreniach.

Rozbor vykonaný dňa 28.9.2010 v akreditovanom laboratóriu INGEO – ENVILAB, s.r.o., Žilina
Katióny
(mg/l)
NH4+
0,36
Ca2+
172
Na+
370
K+
40,5
Mg2+
43,3
Anióny
(mg/l)
HCO3-
1287
SO42-
362
Cl-
19,9
F-
2,5
NO3-
<1
NO2-
<0,01
Množstvo celkových rozpustených látok: 1690 mg/l
Upravovaná odželezňovaním

HCO3-

Minerálne vody, ktoré obsahujú bikardonátový ión pri vnútornom použití ovplyvňujú sekretorickú funkciu gastrointestinálneho traktu. Neutralizujú HCl v žalúdku. Priaznivo pôsobia na sliznice vnútorných orgánov, vylučujúce patologický hlien svojou schopnosťou znižovať jeho viskozitu a rozpúšťať ho. V spojení s Na+ majú stimulačný účinok na sekréciu žalúdočnej šťavy. Ovplyvňujú vylučovanie žlče, majú choleretický a cholecystokinetický účinok. Pri vnútornom použití sa zvyšuje alkalická rezerva krvi. Priaznivo ovplyvňujú metabolizmus cukrov. Majú antidiuretický účinok. V spojení s CA++ majú protizápalový a protialergický účinok, znižujú dráždivosť motorických nervov a svalov, znižujú spazmus hladkého svalstva tráviacich, dýchacích a močových ciest.

Ca++

Vápnik je piaty najrozšírenejší prvok v ľudskom organizme, tvorí asi 2% telesnej váhy. Je nevyhnutný pre všetky formy života, tvorí súčasť buniek, krvi aj kostry. Ovplyvňuje priepustnosť membrán, metabolizmus buniek, zúčastňuje sa pri uvoľňovaní tkanivových enzýmov a aktivácii hormónov. Ióny kalcia majú význam pre krvné zrážanie, sú nutné pre normálnu činnosť nervových a svalových tkanív. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy mineralizácie kostí.

CO2

Pri vnútornom použití má kysličník uhličitý stimulačný účinok na sekréciu žalúdočnej šťavy, ovplyvňuje resorpciu v gastrointestinálnom trakte. Širšie využitie je vo vonkajšej balneoterapii ako uhličité kúpele.